Enflasyondan Nasıl Kaçınılır: 7 Enflasyon Riskinden Korunma İpucu

Enflasyondan Nasıl Kaçınılır: 7 Enflasyon Riskinden Korunma İpucu

2022-05-17 • Güncellendi

Enflasyon, durduk yere gelmez. Her zaman meydana gelişinin bir nedeni vardır. Ayrıca, genellikle insan hataları ve önyargıları nedeniyle oluşur. Yapabileceğimiz tek şey kendimizi hazırlamak ve enflasyon risklerine ve sonuçlarına karşı koymaktır. Bu hızlandırılmış kurs, enflasyonun nedenlerine ve enflasyondan korunma yollarına değiniyor.

Enflasyon nedir?

Enflasyon, bir ekonomide artan ürün ve hizmet fiyatlarını ölçer. Enflasyon meydana geldiğinde, gıda gibi ihtiyaçlarda daha yüksek fiyatlara sebep olur. Çoğu zaman, enflasyon ekonomiye yardımcı olmaz ve sadece insanlar için işleri daha da kötüleştirir. Fakat enflasyon nereden geliyor?

Bir ekonomide farklı faktörler fiyatları veya enflasyonu yönlendirebilir. Tipik olarak, enflasyon, üretim maliyetlerindeki artıştan veya ürün ve hizmetlere olan talepteki artıştan kaynaklanır. Ayrıca, enflasyon göstergelerinden biri petrol ve metal gibi emtia fiyatlarının yükselmesi olabilir. Bununla birlikte, birkaç araştırma bu ilişkiyi reddetmektedir. Petrol anlayışınızı geliştirmek için petrol ile fiyatlar arasındaki bağlantı ile ilgili makalemize bakın.

Enflasyonun en önemli itici güçlerinden biri, "Siyah Kuğular" olarak adlandırılır. Ekonomi üzerinde son derece güçlü etkisi olan olasılık dışı olaylardır. 2020'de başlayana benzer bir savaş, doğal afet veya pandemi olabilir. Siyah kuğular tedarik zincirlerini rahatsız ederek raflardaki ürün sayısını azaltır ve fiyatları yükseltir. Covid-19'un başlamasından sonra, ABD Federal Rezervi iki yıldan kısa bir sürede 8 trilyon dolardan fazla para bastı. Bu, dünyayı bir ekonomik krizin eşiğine getirdi ve muhtemelen bir yıldan az bir süre içinde başlayacak.

1.jpg

Kaynak: Bloomberg

Enflasyon, fiyatların artması nedeniyle para biriminin satın alma gücünü azaltır. Düşen satın alma gücüne karşı öngörülebilir tepki, daha sonradan değil, şimdi satın almaktır. Nakit yalnızca değer kaybeder, bu nedenle alışverişinizi aradan çıkarıp muhtemelen değer kaybetmeyecek şeyleri stoklamak daha iyi olacaktır. İnsanlar için bu, daha sonra daha az satın alabilmek için şuan daha fazla satın almak anlamına gelir. İşletmeler içinse, gelecekte çok daha fazla olacak daha büyük yatırımlar yapmak anlamına gelir. Enflasyonu mümkün olabilecek her şekilde nasıl önleyeceğimizi öğrenelim.

Enflasyondan Nasıl Korunulur?

Yükselen fiyatlardan yararlanmanın birkaç yolu vardır. Bunları birer birer inceleyeceğiz.

Kısa Vadeli Tahviller

Bu enstrümanların para piyasası menkul kıymetleri ile çok fazla ortak noktası var, bu yüzden önce bunlarla ilgilenelim. Para piyasası menkul kıymetleri, nakit yatırımlar, kısa vadeli borç senetleri (ABD Hazineleri) ve nakit eşdeğeri menkul kıymetlerden oluşur. Yatırımcılar, bunları yüksek likidite ve düşük volatiliteye sahip en güvenli varlık grubu olarak görür. İşleri netleştirmek için, buraya bir açıklama daha koyalım. Tahvil, hükümet veya şirket tarafından projeleri ve faaliyetleri için daha fazla para toplamak adına çıkarılan bir menkul kıymettir. Tahviller, hisse senetlerine göre daha düşük risk taşır ancak daha az kâr sağlar.

Peki ya kısa vadeli tahviller? Bunları genellikle hükümet veya bir şirket çıkarır. Kısa vadeli tahviller, uzun vadeli tahvillere göre daha az getiri sağlar. Bununla birlikte, yükselen fiyatlar ödemelerin değerini düşürdüğü için yüksek enflasyon geldiğinde uzun vadeli tahviller etkisiz olma eğilimindedir. Örneğin, uzun vadeli bir tahviliniz var ve bu size her yıl 100$ kazandırıyor. Ama %10'luk bir enflasyon oranıyla, her yıl %10 daha az satın alırsınız ve bu konuda hiçbir şey yapamazsınız. Kısa vadeli tahviller, daha hızlı vadeleri dolduğu için enflasyona karşı daha dirençlidir. Yine de, yüksek enflasyonda genellikle negatif yıllık getiri sağladığından, enflasyona karşı kendinizi tahviller ile korumanızı önermiyoruz.

Hisse Senetleri — Enflasyona Karşı Uzun Vadeli Sigorta

Listemizde bir sonraki yöntem hisse senetleridir (hisse senetleri, varlıklar). Tahvil piyasası kafa karıştırıcı gibi görünse de, borsa sizi enflasyondan kurtaracak kadar güçlüdür. Tarihsel olarak, hisse senetleri uzun dönemlerde (10 yıl ve daha fazla) enflasyonu geride bırakır.

2022-04-26_15-31-15.png

Gördüğünüz gibi, ABD hisse senedi (borsa) son on yılda en büyük toplam getiriyi verdi. Yukarıdaki tahmine katılıyoruz; İstatistiksel olarak hisse senetleri iyi performans gösterir ve paranızı enflasyona karşı korumak istiyorsanız hisse senetlerine yatırım yapın. Perakende ve emtia çıkaran şirketler ve bankalar gibi piyasa tarafından her zaman tercih edilen şirketleri aramanızı öneririz. FBS ile Alcoa (ALCOA), 3M (MMM), McDonald's (MCDONALDS), JPMorgan (JPM) ve çok daha fazlasına yatırım yapabilirsiniz. Hepsini Hisse Senedi İşlem sayfasından kontrol edin.

Uzun Vadeli Enflasyon Sırasında Altın

Altın bir liman varlıktır, bu da insanların altına güvendiği anlamına gelir. Bu inancın arkasındaki sebepler anlaşılabilir: Dünyada sınırlı miktarda altın ve sınırsız miktarda para vardır. Ve bu, altının sürekli büyümesinin nedenidir. Bu enflasyonun ölçüsüdür. Paranın değerinin düşmesi, aynı miktar ile daha az satın alabileceğiniz anlamına gelir. Ve şimdi miktarı çok hızlı artmayan altınla çapraz bir referans yapın.

5cdb99cc280d9ce477f5bc6de093b86d.png

Genellikle altın fiyatı enflasyonla orantılı olarak yükselir, bu nedenle fiyatların yükseldiği dönemlerde sizin için en iyi varlıklardan biridir. Ancak, altının fiyatlar ile aynı anda yükselmediğine dikkat edin. Aralarında zamansal bir gecikme vardır, bu nedenle altın, uzun dönemler için verimli bir enflasyon riskinden korunma aracıdır.

"TIPS" — Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler

Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler (TIPS) ABD hükümeti tarafından çıkarılan bir tür Hazine menkul kıymetidir. TIPS, yatırımcıların paralarını satın alma gücündeki düşüşe karşı korumak için enflasyona endekslenir. Temel olarak enflasyonla birlikte yükselen bir tahvil (zorunluluk) ve tahvilin anapara (başlangıç) değerindeki değişime göre tahvil ödemeleri değişir.

Yılda iki kere TIPS ödemesi alırsınız ve bunları bankadan satın alabilirsiniz. Buna ek olarak, TIPS'inizi tamamlanana (kapanana) kadar tutma veya önceden satma arasında seçim yapabilirsiniz - ABD, 5 ila 30 yıl arasında farklı kullanım sürelerine sahip TIPS çıkarır. Enflasyona karşı korumalı menkul kıymetlerin getirilerine bakalım.

{0B3423F1-221D-4E48-B39F-CC9A5527CA95}.png.jpg

TIPS bile yükselen fiyatlardan zarar görür: Grafik neredeyse bir yıldır düşüyor. Bu varlıkta enflasyona karşı korunmayı aramanızı tavsiye etmiyoruz.

Emtialar

Bu makalede altına zaten değindik, bu yüzden farklı ama çok önemli bir emtia olan – petrole odaklanalım. Petrol fiyatlarındaki artış genellikle beklenen ekonomik büyüme oranını düşürür ve kısa vadede enflasyon beklentilerini arttırır. Ekonomik büyüme beklentilerinin azalması, şirketlerin kazanç beklentilerini düşürmekte ve hisse senedi fiyatları üzerinde azaltıcı bir etki yaratmaktadır. Ama bu teoride böyledir.

Artan fiyatların petrol için yükseliş faktörü olduğuna dair net bir kanıt yok. "Petrol 100 Dolara Ulaşabilir; bu piyasalar ve enflasyon için ne anlama geliyor?" isimli makalemizde bu konuya değinmiştik, mutlaka göz atın.

Petrol, arz ve talep oranına, lojistik kaygılara ve ekonomik büyüme hızına tepki verir. Eğer paranızı kurtarmak istiyorsanız, bu ancak yalnızca ekonomi iyi hissettiğinde iyi bir seçim olabilir. Yükselen fiyatlar, XBRUSD veya XTIUSD'yi arttırmaz. Öte yandan, artan ürün tüketim seviyesi petrolü arttırır. Ekonomideki durgunluk sona erdiğinde petrole yatırım yapmak akıllıca olur.

Kripto paralar

Kripto para birimleri oldukça değişkendir ve farklı varlıklarla olan korelasyonları sıklıkla değişir. Yine de bazı kriptolar enflasyondan korunma işlevi görebilir, ancak akıllıca seçim yapmanız gerekir. En iyi enflasyon korumalı kriptolar, kontrol edilebilir enflasyona sahip olanlardır. Örneğin, Bitcoin'in yıllık enflasyonu %1.25'tir ve bu zamanla azalacaktır. Ethereum, bu kriptonun doğası gereği daha az kontrol edilebilir bir enflasyona sahiptir. Bununla birlikte, Ethereum çoğu zaman deflasyonist bir varlıktır, yani coin arzı azalır.

Kripto para piyasası nispeten yeni ve büyük ekonomik krizlere tanık olmadı. Bu yıl bize kriptonun ne gibi fırsatlar sunduğunu gösterecek.

Kaldıraçlı Krediler

Kaldıraçlı kredi, halihazırda önemli miktarda borcu olan şirketlere veya bireylere verilen bir kredi türüdür. Bir Forex brokerinin kaldıracı gibidir, ancak gerçek hayatta olanı. Artan faiz oranları nedeniyle daha fazla yatırımcı fonlarını kaldıraçlı kredi piyasasına çekiyor. 2020'de 27.8 milyar dolarlık hisse çıkışının ardından, 2021'in ilk çeyreğinde 13.1 milyar dolar kaldıraçlı kredi piyasasına yeniden girdi.

Kaldıraçlı krediler, 5 ve 10 yıllık Hazine tahvilleri ile negatif korelasyon içinde oldukları için size enflasyona karşı bir savunma sağlayabilir. Bu nedenle, piyasa durgunluktayken fiyatlanması daha ucuzdur. Ucuzken kaldıraçlı bir kredi almak ve parayı en çok sevdiğiniz herhangi bir güvenli liman varlığına (örneğin altın) yatırmak mümkündür. Riskli araçlar oldukları için kaldıraçlı kredi dünyasına girmeden önce lütfen iki kez düşünün.

Enflasyon Sırasında En İyi Performans Gösteren Varlıklar İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Altın Enflasyona Karşı İyi Bir Korunma Aracı mıdır?

Dolar düşerken altın yükselme eğilimindedir. Dolar, yüksek enflasyon nedeniyle zayıflar. Bu nedenle, altın yükselen fiyatlara karşı bir hedge olabilir.

Hisse Senetleri Enflasyondan Korur mu?

Hisse senetleri altından daha volatilitedir ve bazı sektörler (örneğin teknoloji hisseleri) enflasyondan çok çekerler. Öte yandan, bankalar ve perakende sektörü iyi hisseder ve fiyatlar ile birlikte yükselebilir.

Bitcoin Enflasyona Karşı Korunma mıdır?

Kripto para piyasası nispeten yeni ve büyük ekonomik krizlere tanık olmadı. Bununla birlikte, Bitcoin kontrol edilebilir enflasyona sahip bir kriptodur. Bu nedenle, hızlı arz artışına eğilimli değildir ve enflasyon riskinden korunma aracı olarak kullanılabilir.

Enflasyon Sırasında Nakite Ne Olur?

Genel olarak, nakit enflasyon sırasında daha ucuz hale gelir. Bunun nedeni, kontrol edilemeyen para basımı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanan enflasyonun doğasıdır.

Benzer

Enflasyon: tanım, açıklama ve örnekler
Enflasyon: tanım, açıklama ve örnekler

Günümüzde her haber kaynağı enflasyondan bahsediyor, ekonomi yazıları bunu haykırıyor. Gittikçe daha fazla insanın kafası yayınlanan tüm bilgilerle karışıyor.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Oyununuzun zirvesinde olun

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera